Menu
1 / 0
Aktualności /

MP U16 w Białymstoku: rekordowy wynik Mateusza Posmyka w wieloskoku

Podczas pierwszego dnia rozgrywanych w Białymstoku mistrzostw Polski U16 w pełnym emocji konkursie wieloskoku Mateusz Posmyk (AZS-AWF Gorzów Wielkopolski) wynikiem 13.62 ustanowił nieoficjalny rekord Polski.

Bieg na 100 metrów kobiet

Pewne zwycięstwo odniosła Julia Gręda, który złoty medal zdobyła z czasem 12.13. Druga na mecie była liderka polskich tabel Helena Goliszewska. Sprinterka z Polic uzyskała w Białymstoku wynik 12.20. Brązowy medal wywalczyła Milena Basińska – 12.35.

Bieg na 100 metrów mężczyzn

Dominację potwierdził Szymon Dołęga. Lider tabel najpierw w eliminacjach uzyskał czas 10.81, a po godzinie w wielkim finale pobiegł 10.85 i zdobył złoty medal. Wicemistrzem kraju został Kamil Kmieć (11.11), a brązowy medal wywalczył Borys Rachuta (11.12).

Bieg na 300 metrów przez płotki kobiet

Jedyną zawodniczką, która pokonała ten dystans w czasie poniżej 44 sekund była Aleksandra Belniak. Zdobyła złoto z wynikiem 43.45. Dokładna analiza zdjęć z fotofiniszu wykazała, że identyczny czas co do tysięcznych części sekundy – 44.13 – uzyskały Daria Skowrońska i Weronika Janeczek. Panie podzieliły się srebrnymi medalami.

Bieg na 300 metrów przez płotki mężczyzn

Dość niespodziewanym złotym medalistą został Filip Staniewicz. Biegacz ZLKL-u Zielona Góra spisał się świetnie w czwartej serii i wygrał z wartościowym czasem 38.68. Drugie miejsce wywalczył Tymoteusz Steinke (38.96), a brązowy medal zdobył lider krajowych tabel Patryk Rauhut – 38.99.

Bieg na 600 metrów kobiet

Mistrzynią Polski została Zofia Szyderka, która uzyskała czas 1:35.10. Druga na mecie zameldowała się Martyna Machała (1:36.38), a trzecie miejsce zajęła Oliwia Leszczyńska (1:36.98).

Bieg na 600 metrów mężczyzn

Złoty medal w biegu na 600 metrów wywalczył Filip Granas (1:23.45), który pokonał na bieżni białostockiego stadionu Huberta Sobiesiaka (1:23.82) i Pawła Jędrzejka (1:24.27).

Bieg na 2000 metrów kobiet

Długo prowadziła Lena Szlaga i to ona po samotnej walce na dystansie wygrała z czasem 6:31.90. Drugie miejsce wywalczyła Urszula Poździk (6:37.12), a trzecie Małgorzata Kryścio (6:37.68).

Bieg na 2000 metrów mężczyzn

Początkowo tempo biegu nadawał Jakub Wawrzyniak, lider tabel. Później na prowadzenie wyszedł Samuel Serkowski, który zachował więcej sił na finisz i wygrał z czasem 5:55.84. Drugi był Wojciech Stanisławiak – uzyskał czas 5:58.71 i na ostatniej prostej zdystansował Wawrzyniaka. Ten zameldował się na mecie trzeci z czasem 5:59.63.

Bieg na 1000 metrów z przeszkodami

Barbara Wąsik wygrała rywalizację w tej konkurencji meldując się na mecie z czasem 3:07.92. Drugie miejsce zajęła Jagoda Ksiąg (3:08.68), a trzecie Małgorzata Tarędź (3:09.62). Upadek przed rozpoczęciem ostatniego okrążenia wykluczył z walki o czołowe lokaty obrończynię tytułu i liderkę tabel Nataszę Błachnio.

Bieg na 1000 metrów przez przeszkody

Po ciekawym biegu złoty medal zdobył Bartosz Adamczewski (2:46.83). Ambitną postawą na finiszu srebro zapewnił sobie Franciszek Grzymski (2:47.08). Trzecie miejsce zajął Krzysztof Simlat – 2:47.66.

Sztafety 4 x 100 metrów

W biegach rozstawnych złote medale zdobyły ekipy Wawelu Kraków wśród pań (49.19) oraz Vectra Włocławek w rywalizacji panów (44.93).

Skok w dal kobiet

Zdecydowaną zwyciężczynią konkursu została liderka tabel Aleksandra Sochacka. Złoto zdobyła z wynikiem 5.75, czyli wyrównanym rekordem życiowym. Drugie miejsce zajęła Violetta Łaszewicz (5.56), a trzecie Marta Tomanek – 5.54.

Wieloskok mężczyzn

Finał wieloskoku panów był jednym z najciekawszych konkursów pierwszego dnia białostockich mistrzostw. W drugiej próbie Mateusz Posmyk z klubu AZS-AWF Gorzów Wielkopolski wynikiem 13.62 poprawił nieoficjalny rekord Polski. Drugie miejsce z zawodach zajął Filip Kuśmierczyk, który najpierw uzyskał 13.34, a w ostatniej serii osiągnął 13.61. Brąz zdobył dotychczasowy lider tabel Dawid Barański – 13.13.

Skok wzwyż mężczyzn

Bezbłędnie przez konkurs przeszedł Marcel Kałużyński. Kolejne wysokości pokonywał w pierwszych próbach. Gdy po zaliczeniu 1.91 został sam w konkursie także bez problemu pokonał 1.93. Drugie miejsce zajął Kamil Nowiński, który podobnie jak sklasyfikowany na trzeciej pozycji Piotr Dałek zaliczył 1.91.

Skok o tyczce mężczyzn

Najlepszy polski młodzik w tej konkurencji, czyli Maksymilian Kania wygrał mistrzostwa Polski poprawiając wynikiem 4.62 rekord życiowy. Drudzy byli zawodnicy Olimpii Poznań Witold Wróblewski i Maciej Górski (4.00).

Pchnięcie kulą kobiet

Mistrzostwo kraju obroniła Kinga Jackowska. Zawodniczka ze Szczytna w najdalszej próbie posłała kulę na 15.70. Drugie miejsce dzięki próbie z szóstej serii na 13.35 zapewniła sobie Julia Piotrowska. Brązowy medal dla Amandy Ike – 13.24.

Pchnięcie kulą mężczyzn

Złoty medal wywalczył Bruno Rzepa. Zawodnik Górnika Wałbrzych pchnął 15.42. Drugie miejsce wywalczył Adrian Dral (15.24), a trzecią pozycję dzięki pchnięciu na 14.83 w szóstej kolejce zapewnił sobie Oskar Pawlak.

Rzut młotem kobiet

Mistrzynią Polski została Tola Kiedrzyńska, która w najlepszej próbie posłała młot na odległość 51.66. Drugie miejsce zajęła Kornelia Kondycka (51.24), a trzecie Weronika Kapustka (46.66).

Rzut młotem mężczyzn

Rzucając 48.84 Szymon Kiciński pokonał lidera krajowych tabel Franciszka Flisa, który w najdalszej próbie posłał młot na 47.61. Brązowy medal wywalczył Franciszek Mes – 46.97.

Rzut oszczepem mężczyzn

W szóstej kolejce Piotr Potyński rzucając 53.99 poprawił rekord życiowy i wywalczył złoty medal. Drugie miejsce zajął lider krajowych tabel Jan Lipka – dziś 52.80. Brązowy medal dla Natana Kowalskiego – 50.40.

Pełne wyniki: Białystok

Białystok, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk