Menu
1 / 0
Aktualności /

MP U16 w Białymstoku: szreg rekordowych wyników w II dniu zawodów

Dziesiątki rekordów życiowych i wiele pasjonujących konkursów – taki był drugi dzień rozgrywanych na stadionie Zwierzyniec w Białymstoku lekkoatletycznych mistrzostw Polski do lat 16.

Bieg na 300 metrów kobiet

Pasjonująca walka Mileny Basińskiej oraz Dąbrówki Borowskiej była ozdobą finiszu biegu na 300 metrów. Ostatecznie wygrała Basińska, która uzyskała czas 39.72. Druga na mecie Borowska osiągnęła 39.83. Brązowy medal zdobyła Maja Czajkowska – 40.20.

Bieg na 300 metrów mężczyzn

Po świetnym biegu złoty medal zapewnił sobie Igor Staszek. Zawodnik Wawelu Kraków uzyskując czas 34.66 nie tylko wygrał, ale także przesunął się na trzecią pozycję w tabeli all-time biegu na 300 metrów młodzików. Drugie miejsce zajął Krzysztof Siuda (35.40), a trzecie Adrian Czułek (35.57).

Bieg na 80 metrów przez płotki kobiet

Po pasjonującej walce na dystansie Aleksandra Belniak mogła świętować zwycięstwo. Na mecie uzyskała czas 11.42. Na drugim miejscu zmagania zakończyła Alicja Morawiec (11.56), a brązowy medal wywalczyła liderka tabel Gabriela Warecka (11.61).

Bieg na 110 metrów przez płotki mężczyzn

Mistrzem Polski został Wojciech Kołodziej, z którym do ostatnich metrów o zwycięstwo walczył Patryk Rauhut. Kołodziej uzyskał czas 14.41, a Rauhut 14.44. Brązowy medal zdobył Szymon Dołęga – 14.83.

Bieg na 1000 metrów kobiet

Od startu prowadziła Lena Maciejewska. Liderka tabel wygrała z bezpieczną przewagą nad rywalkami uzyskując czas 2:53.68. Drugie miejsce wywalczyła Nadia Staniszewska (2:58.78), a trzecia była Olga Szczepańska – 3:00.96.

Bieg na 1000 metrów mężczyzn

Wiktor Hapek zdobył złoty medal z czasem 2:39.56. Wicemistrzem Polski został triumfator drugiej serii, czyli Kacper Hajduk. On na mecie osiągnął rezultat 2:40.19. Trzecie miejsce wywalczył Tyberiusz Rogiński – 2:40.42.

Chód na 3000 metrów kobiet

Złoty medal wywalczyła Helena Gałecka (16:01.38). Srebro wywalczyła Hanna Chodur (16:13.17), a brąz zdobyła Julia Czajka (16:14.10). Zwyciężczyni chodu Nikola Szmytkowska została zdyskwalifikowana.

Chód na 5000 metrów mężczyzn

Od początku tempo rywalizacji nadawał Kordian Krężel. Lider tabel ruszył mocno od startu i nie dając szans rywalom wygrał z czasem 28:03.59. Drugi przybył na metę Filip Wołczyk – 28:23.57. Brązowy medal zdobył Filip Tomzik (29:50.33), który na ostatnich metra nie pozwolił wyprzedzić się Wojciechowi Grossowi.

Skok w dal mężczyzn

W bardzo interesującym konkursie skoku w dal złoty medal wywalczył Filip Kuśmierczyk. Po próbie lidera tabel Stanisława Mączyńskiego na 6.81 Kuśmierczyk odpowiedział skokiem na 6.83 i zapewnił sobie złoto. Brązowy medal wywalczył Jan Netzel – 6.55.

Wieloskok kobiet

W ostatniej serii świetną próba na 11.71 popisała się Natalia Doniec. Tym samym zdetronizowała dotychczasową liderkę i zapewniła sobie złoty medal. Wicemistrzostwo kraju powędrowało do Alicji Morawiec (11.54), a brązowy medal zdobyła Julia Jasielon – 11.40.

Skok wzwyż kobiet

Julia Jasielon dwukrotnie poprawiała w Białymstoku rekord życiowy i złoty medal zdobyła ostatecznie z wynikiem 1.74. Drugie miejsce wywalczyła pokonując 1.68 Daria Skowrońska. Brąz dla Kariny Niżyńskiej – 1.65.

Skok o tyczce kobiet

Konkurs tyczkarek zakończył się zwycięstwem Leny Kaczkowskiej. Drugie miejsce zajęła Jagoda Wojciechowska, a trzecie Pola Smolarczyk. Wszystkie medalistki zaliczyły 3.40, a o ostatecznej kolejności decydowały zrzutki na tej wysokości.

Rzut dyskiem kobiet

Dominację w kraju potwierdziła Kinga Jackowska. Zawodniczka Juranda Szczytno odniosła pewne zwycięstwo rzucając 46.52. Drugą lokatę zajęła Maja Sroka (40.76), a trzecie Aleksandra Kowalska (40.56).

Rzut dyskiem mężczyzn

Po pełnym emocji i zwrotów akcji konkursie złoty medal mistrzostw Polski zdobył w Białymstoku Bruno Rzepa. W najdalszej próbie uzyskał wynik 57.35. Drugie miejsce rzutem w szóstej serii na 56.69 zapewnił sobie Filip Tutaj. Na trzecim miejscu zawody zakończył Dawid Kujawa – 56.19.

Rzut oszczepem kobiet

Aż do ostatniej serii liderką konkursu była Antonina Damszel. Kontynuująca rodzinne tradycje zawodniczka z Brodnicy – jej matka Ewa Rybak i ojciec Jacek Damszel to byli czołowi przedstawiciele polskiego oszczepu – rzuciła 37.62. W szóstej próbie przerzuciła ją Ewa Uchwat – liderka tabel uzyskała 39.93 i zdobyła złoto. Brąz dla Oliwii Zwolak – 35.79.

Pełne wyniki: Białystok

Białystok, Maciej Jałoszyński / foto: Tomasz Kasjaniuk